
A kormány nem veszi komolyan a klímaváltozást, figyelmeztetnek a tanácsadók
A brit kormány az utóbbi időszakban nagyon kevés előrelépést mutatott a klímaváltozás által okozott egyre növekvő fenyegetések kezelésében, figyelmeztetett az ország klímaváltozással foglalkozó független testülete, a Climate Change Committee (CCC). Egy rendkívül kritikus jelentésében a bizottság hangsúlyozta, hogy a haladás „vagy túl lassú, megakadt, vagy éppen ellenkező irányba halad”. A CCC figyelmeztetett arra, hogy a kormányzati intézkedések hiánya az egészségügyi és gazdasági rendszereket egyaránt komoly veszélynek teszi ki a következő évtizedekben. Az egészségügyi intézmények, élelmiszer- és vízellátás, valamint a kórházak és idősek otthonai mind olyan területek, amelyek a klímaváltozás következményeivel szemben sebezhetőek.
A kormány reakciójaként a árvízvédelmi miniszter, Emma Hardy a BBC News-nak elmondta, hogy komoly elkötelezettséget éreznek a változó klíma kezelésében. „Összesen 2,65 milliárd fontot fordítunk árvízvédelmi rendszerek korszerűsítésére, karbantartására és új árvízvédelmi létesítmények építésére. De tudjuk, hogy még sok tennivaló van” – hangsúlyozta Hardy. Az éghajlatváltozás hatására az Egyesült Királyság időjárási szélsőségei egyre intenzívebbé válnak: az ország egyik legmelegebb nyara, a 2022 júliusi 40 °C-t meghaladó hőmérséklet és az ezt követő, 2022 októbere és 2024 márciusa között mért legcsapadékosabb időszak is ezt igazolja. A CCC figyelmeztetett, hogy ezek az események valószínűleg csak fokozódni fognak, ahogy a Föld tovább melegszik az emberi tevékenységek miatt kibocsátott üvegházhatású gázok következtében.
A bizottság elnöke, Baroness Brown szerint a kormány nem veszi komolyan a klímaváltozás hatásait. „Látjuk, hogy a klímaváltozás hatásai gyorsabban és intenzívebben lépnek fel, de a kormány eddig nem tűnik elkötelezettnek a probléma kezelése iránt” – mondta a BBC News-nak. „A választási program ígérte, hogy foglalkozik a reziliencia kérdésével, de eddig semmilyen konkrét lépést nem tettek.” Az értékelés során a vizsgált 46 terület közül egyik sem mutatott „jó” előrehaladást a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban. Csak három terület rendelkezik „jó” tervekkel és politikákkal, és ezek többsége változatlan maradt a CCC legutóbbi, 2023-as jelentése óta.
Az egészségügyi szektor az egyik legrosszabbul felkészült terület. A CCC megjegyzi, hogy a szélsőséges hőmérséklet emelkedése miatt egyre több haláleset kapcsolódik a hőséghez, és a kórházak is sebezhetőek a forró időjárás hatásaira. Baroness Brown kiemelte a London legnagyobb kórházi intézményének, a Guy’s and St Thomas’-nak a példáját, amely 2022 júliusában nem tudta működtetni az időpontfoglalási rendszerét a hőség miatt, és papíralapú időpontokat kellett bevezetnie. „Többezer fontos időpontot veszítettünk el kritikus tesztek elvégzésére” – mondta. „Az NHS fejlesztése érdekében dolgozunk, de ha nem vesszük figyelembe, hogy a klímaváltozással szemben reziliensek kell legyünk, akkor visszafelé haladunk.”
A helyzet az árvízvédelem területén is aggasztó. Az árvízvédelmi intézkedések és politikák a CCC legutóbbi jelentése óta romlottak. A Worcestershire-i Tenbury Wells városa többször is súlyos áradásokkal nézett szembe az elmúlt négy évben, legutóbb 2024 novemberében. Polly Pearce, egy jótékonysági bolt vezetője arról számolt be, hogy boltjukat elöntötte a víz. „Olyan gyorsan jött, mint egy cunami” – mondta. A fő utca tele van üres boltokkal, sokan jelentős anyagi veszteségeket szenvedtek el a folyamatos áradások miatt. Az üzlettulajdonosok arról számoltak be, hogy az biztosítótársaságok nem hajlandók biztosítani az ingatlanjaikat, vagy a biztosítási díjak olyan magasak, hogy sokan nem engedhetik meg maguknak. Az Environment Agency pedig közölte, hogy nem tudja fedezni a város árvízvédelmi költségeit, amelyek 25-30 millió font között mozognak.
A kormány azonban azt ígérte, hogy támogatni fogja az érintett lakosokat, és nyáron megkezdődik az ingatlanok árvízállóságának javítása. A CCC megjegyzi, hogy más területeken, például a vállalkozások és pénzügyi intézmények kockázatainak azonosítására vonatkozó tervekben van némi előrelépés. A költségekről folytatott vita a középpontban áll, de a kormány az éghajlatváltozásra való felkészülést elhalasztani a pénzügyi megtakarítás érdekében óriási hiba lenne, mivel hosszú távon gazdasági károkat okozhat. Baroness Brown hangsúlyozta, hogy „ez nem holnapi probléma; ez a mai nap problémája. Ha ma nem foglalkozunk vele, holnap katasztrófává válik.” A BBC által benyújtott információs szabadság iránti kérelem szerint a Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (Defra) csupán 18 alkalmazott dolgozik teljes munkaidőben a klímaalkalmazkodás területén, ami a Defra közel 6600 fős teljes munkaidős személyzetének mindössze 0,3%-át jelenti. A Defra jelezte, hogy egyes dolgozók részmunkaidőben is foglalkoznak a klímaalkalmazkodással, és az adatok nem tartalmazzák a kormány más részein dolgozókat.

