Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val való kereskedelem újjáépítéséért, állítja a bank vezetője

Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója, nemrégiben hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak sürgősen „újra kell építenie” kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval. A kijelentései a BBC-nek adott interjújában hangzottak el, ahol kifejtette, hogy a Brexit utáni időszak negatív hatásainak visszafordítása előnyös lenne az Egyesült Királyság számára. A brit kormány jelenleg tárgyalásokat folytat az EU-val, hogy újraértelmezze kereskedelmi és biztonsági kapcsolatait, különösen egy fontos csúcs előtt, amelyre a hónap végén kerül sor.

A legutóbbi amerikai megállapodás teret engedett az Egyesült Királyság számára, hogy állat-egészségügyi megállapodást kössön az EU-val, amely magában foglalja a szabványok összehangolását. Ez a lépés a Brexit utáni adminisztratív terhek csökkentését célozza meg a mezőgazdasági termékek, élelmiszerek és halászati exportok terén. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között létrejött új megállapodás keretében a Fehér Ház egy sor brit autóra vonatkozó importvám csökkentését vállalta, továbbá bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát is engedélyezte. Ugyanakkor a brit termékek többségére továbbra is 10%-os vámot alkalmaznak.

Bailey a brit és az EU közötti szorosabb kapcsolat gazdasági és inflációs hatásairól is beszélt. Megjegyezte, hogy a nyitottabb kereskedelmi viszonyok a legnagyobb kereskedelmi partnerrel, az EU-val, kedvező hatást gyakorolnának a brit gazdaságra. Az elmúlt években tapasztalt termékkereskedelem csökkenése aggasztó, és ezért fontos, hogy mindent megtegyenek annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne károsítsák a hosszú távú kereskedelmi helyzetet. Bailey reményét fejezte ki, hogy ez a folyamat hozzájárulhat a kereskedelmi kapcsolatok újjáépítéséhez.

A Bank of England kormányzója arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Királyság nemzetközi szintű megállapodásai példaértékűek lehetnek más országok számára. Kijelentette, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. „A kereskedelmi megállapodások létrejöhetnek, és ezeknek nagy jelentősége van” – mondta Bailey. Elismerte, hogy a nemzetközi kereskedelem világa néha kilátástalannak tűnik, de reméli, hogy ezek a megállapodások hozzájárulhatnak a globális kereskedelmi rendszer újjáépítéséhez.

Miközben az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között kötött megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsi, mégis fontos szerepet játszik bizonyos szektorokban. A Bank of England a közelmúltban második alkalommal csökkentette a kamatlábakat az idén, mondván, hogy az infláció lassulása indokolta ezt a döntést. Az Egyesült Királyság inflációja csökkent, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját. A Bank of England által meghatározott kamatlábak hatással vannak a jelzáloghitelekre, kölcsönökre és megtakarítási kamatokra, amelyek milliók életét befolyásolják az országban.

Összességében Andrew Bailey nyilatkozatai rávilágítanak arra, hogy az Egyesült Királyság kereskedelmi stratégiájának újraértékelése nemcsak a Brexit utáni kihívásokra ad választ, hanem lehetőséget teremt a gazdasági növekedés és a nemzetközi kapcsolatok erősítésére is. A közelgő tárgyalások az EU-val lehetőséget kínálnak arra, hogy a brit kormány új alapokra helyezze kereskedelmi politikáját, figyelembe véve a globális gazdasági környezet változásait. A jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok alakulása kulcsfontosságú lesz az Egyesült Királyság gazdasági helyzetének stabilizálásában és a nemzetközi piacon betöltött szerepének megerősítésében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cr7zr4gnknxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük