Hírek,  Tech

Óriási tintahal első ízben a tenger mélyén filmezve

A kolosszális tintahal, amely a világ egyik leglenyűgözőbb és legrejtélyesebb tengeri élőlényének számít, most először került rögzítésre természetes élőhelyén, mióta a fajt először felfedezték 100 évvel ezelőtt. A 30 centiméter hosszú fiatal példányt a Dél-Sandwich-szigetek közelében, 600 méter mélységben filmezték le, az Atlanti-óceán déli részén. A felvételt egy tudóscsoport készítette, amelyet az Essexi Egyetem munkatársa vezetett. A csapat márciusban indult útnak, hogy új tengeri életformákat kutasson, és a 35 napos expedíció során sikerült rögzíteniük a kolosszális tintahalat.

A tudósok úgy vélik, hogy a kolosszális tintahal akár 7 méter hosszúra is megnőhet és elérheti az 500 kilogrammos súlyt, így ez a bolygó legnehezebb gerinctelen állata. Érdekes, hogy a tintahal felfedezése pontosan egybeesett a faj első azonosításának 100. évfordulójával. A Schmidt Ocean Institute Falkor (too) nevű hajójának fedélzetén a csapat egy távirányítású járművet használt a látványos állat észlelésére. Dr. Michelle Taylor, a kutatás vezető tudósa, elmondta, hogy a csapat kezdetben nem volt biztos abban, hogy pontosan milyen tintahalat filmeznek, azonban az állat „gyönyörű és szokatlan” megjelenése miatt mégis rögzítették a felvételt.

A felvételek hitelesítését Dr. Kat Bolstad végezte, aki hangsúlyozta, hogy korábban a tintahalakat többnyire csak bálnák és tengeri madarak gyomrában talált maradványok formájában látták. „Izgalmas látni az első in situ felvételeket egy fiatal kolosszális tintahalról, és megdöbbentő, hogy azoknak fogalmuk sincs arról, hogy az emberek léteznek” – mondta Bolstad. Jelenleg még nagyon keveset tudunk a kolosszális tintahal életciklusáról, azonban az biztos, hogy a fiatal példányok átlátszó megjelenése idővel eltűnik. A faj másik jellemzője, hogy a nyolc karjuk közepén horog található.

Bár korábban már megfigyeltek elpusztult felnőtt példányokat halászok által, élve még soha nem látták őket ilyen mélységben. A Természettudományi Múzeum szakértői megjegyezték, hogy rendkívül nehéz megbecsülni a kolosszális tintahal globális populációját. 2022-ben a múzeum azt állította, hogy a megfigyelések hiánya miatt „még ma is, ezek a hatalmas gerinctelenek a legenda és a valóság határvonalán egyensúlyoznak.” A tudósok januárban egy másik fontos eseményt is rögzítettek; ez volt az első alkalom, hogy glaciális üveg tintahalat filmeztek le.

Dr. Jyotika Virmani, a Schmidt Ocean Institute ügyvezető igazgatója elmondta, hogy „két különböző tintahal első észlelése egymás után következő expedíciókon figyelemre méltó, és azt mutatja, hogy mennyire keveset tudunk még a déli óceán csodálatos lakóiról.” Hozzátette, hogy ezek a felejthetetlen pillanatok továbbra is emlékeztetnek minket arra, hogy az óceán tele van még felfedezésre váró rejtélyekkel.

A kutatások nemcsak a kolosszális tintahal, hanem más tengeri élőlények megértésében is előrelépést jelentenek. A tudósok folytatják a munkájukat, hogy jobban megértsék ezeket a csodálatos teremtményeket, és felfedezzék az óceán titkos világát, amely tele van csodákkal és rejtélyekkel. A kutatások és felfedezések folytatásával egyre több információt nyerhetünk a tengerek mélyén bujkáló élőlények életéről, viselkedéséről és ökológiájáról, ami nemcsak a tudomány számára, hanem az egész emberiség számára is rendkívül fontos.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c99pg13yv32o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük