Gazdaság,  Hírek

A brit kormány garantálja a munkavállalók védelmét az indiai kereskedelmi megállapodásban

Az Egyesült Királyság kormánya határozottan visszautasította az ellenzéki pártok állításait, miszerint az Indiával megkötött új kereskedelmi megállapodás hátrányosan érintheti a brit munkavállalókat. Jonathan Reynolds, a Business Secretary, a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy nem tűrheti el, hogy a brit munkavállalók bérét aláássák a kereskedelmi megállapodás miatt. A megállapodás egyik része lehetővé teszi, hogy a rövid távú vízummal rendelkező munkavállalók a következő három évben csak a hazájukban fizessék a társadalombiztosítási járulékokat, ami azt jelenti, hogy a munkáltatók számára olcsóbb lehet indiai munkavállalókat alkalmazni. Ezt az ellenzéki pártok is hangsúlyozták, különösen miután a brit munkáltatók társadalombiztosítási járulékai nemrégiben emelkedtek.

Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője, aki korábban szintén betöltötte a Business Secretary posztot, elmondta, hogy hasonló kereskedelmi megállapodást elutasított, mert az „két szintű adókat” tartalmazott, ami a brit gazdaság számára „több százmillió fontos” veszteséget jelenthetett volna. Daisy Cooper, a Liberális Demokraták alelnöke azt mondta, hogy a megállapodás kockázatot jelent a brit munkavállalók számára, akik már így is sújtva vannak Donald Trump kereskedelmi háborúja és a Munkáspárt téveszmés munkadíj-adója által. Nigel Farage, a Reform UK vezetője a megállapodást „igazán borzalmasnak” nevezte, hozzátéve, hogy a kormány nem törődik a munkavállalókkal.

Reynolds azonban hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem fogja hátrányosan érinteni a brit munkavállalókat, hiszen az Egyesült Királyság már tizenhat olyan megállapodással rendelkezik, amelyek megakadályozzák a kettős adóztatást, és ezek több mint 50 országra vonatkoznak, beleértve az Egyesült Államokat, az EU-t és Dél-Koreát is. Elmondta, hogy az igazi zűrzavar abban rejlik, amikor egy indiai vállalat egy rövid időre munkavállalóját az Egyesült Királyságba helyezi át, vagy amikor egy brit vállalat küld egy munkavállalót Indiába, mivel ebben az esetben a munkavállalók nem fizetnek egyszerre a két ország társadalombiztosítási rendszerébe.

Matt Vickers, a Konzervatív Párt képviselője viszont azt állította, hogy a párt nem „zavarodott”, és továbbra is támogatják a kereskedelmi megállapodásokat más országokkal. Reynolds kijelentette, hogy a megállapodás jelentős gazdasági nyereséget hoz majd az Egyesült Királyság számára, és gyorsabb növekedést, magasabb béreket és több adóbevételeket eredményez. Kiemelte, hogy az indiai munkavállalóknak továbbra is meg kell fizetniük az NHS bevándorlási pótdíját, és nem lesznek jogosultak a társadalombiztosítási rendszerből származó juttatásokra.

A három évig tartó tárgyalásokat követően létrejött megállapodás megkönnyíti a brit cégek számára, hogy különféle termékeket, például whisky-t, autókat és egyéb árukat exportáljanak Indiába, miközben csökkenti az Indiából érkező ruházati és lábbeli termékekre vonatkozó adókat. Tavaly a két ország közötti kereskedelem értéke 42,6 milliárd font volt, és a brit kormány szerint a megállapodás évente 25,5 milliárd fonttal növelheti ezt az összeget 2040-re. Az alacsonyabb vámok, például a ruházatra, ékszerekre és fagyasztott garnélákra vonatkozóan „olcsóbb árakat és több választási lehetőséget” biztosíthatnak a fogyasztók számára.

A Skót Whisky Szövetség, amely szintén hasznot húz a csökkentett indiai vámokból, kijelentette, hogy az indiai piacra irányuló whisky-exportot 1 milliárd fonttal növelheti az elkövetkező öt évben, ami 1200 új munkahelyet teremt az Egyesült Királyságban. A whisky vámja 150%-ról 75%-ra csökken, és várhatóan a következő évtizedben 40%-ra csökken. Jean-Etienne Gourgues, a Szövetség elnöke és a Chivas Brothers vezérigazgatója a megállapodást „játékmegváltoztatónak” nevezte, kiemelve, hogy a termékük iránti kereslet jelentősen megnőhet.

A Kereskedelmi és Üzleti Minisztérium bejelentette, hogy brit cégek számára először garantált és példátlan hozzáférést biztosítanak India hatalmas beszerzési piacához, ahol körülbelül 40 000 tendert kínálnak, amelyek összértéke évente legalább 38 milliárd font. Reynolds hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás a legnagyobb kereskedelmi megállapodás, amelyet az Egyesült Királyság a Brexit óta kötött, és minden brit régió, különösen Skócia, Észak-Anglia és a Midlands területén is előnyöket hoz.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/czrvr1plxn6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük