
A Fed változatlanul tartja a kamatokat a vámok körüli bizonytalanság miatt
A Fed, az Egyesült Államok központi bankja, legutóbbi bejelentése szerint a Donald Trump elnök által bevezetett vámok olyan mértékű bizonytalanságot okoztak, hogy jelenleg nem tudják, hogyan lépjenek tovább az irányadó kamatlábak terén. Szerdán a Fed bejelentette, hogy változatlanul hagyja a kamatlábakat, annak ellenére, hogy Trump nyomást gyakorolt a kamatok csökkentésére. Jerome Powell, a Fed elnöke hangsúlyozta, hogy a vámok gazdasági következményei miatt „nem teljesen világos”, hogy a banknak mi lenne a helyes lépés.
Ez a döntés már a harmadik egymást követő alkalom, hogy a Fed nem hajt végre változást, így a bank kulcsfontosságú hitelezési rátája körülbelül 4,3%-on stagnál. Powell kifejtette, hogy ha Trump vámpolitikája továbbra is érvényben marad, az valószínűleg „infláció emelkedéséhez, gazdasági növekedés lassulásához és a munkanélküliség növekedéséhez” vezethet. A Fed általában akkor csökkenti a kamatokat, ha úgy véli, hogy a gazdaság gyengélkedik, és emeli azokat, ha az árak túl gyorsan emelkednek. Azonban a bank, amelynek célja, hogy független politikát folytasson a Fehér Háztól, jelezte, hogy a vámok megnövelték a gazdasági lassulás és a gyorsabb áremelkedés kockázatát, ezzel bonyolítva a következő lépéseik megtervezését.
Powell szerdai nyilatkozata során azt mondta: „Nagyon nem világos, hogy mit kellene tennünk. Olyan sok a bizonytalanság.” A szerdai döntés az első olyan lépés volt, amely Trump vámbejelentései óta történt, amikor is a világ különböző országaiból érkező importtermékekre, különösen Kínából, jelentős vámokat vezettek be, amelyek legalább 145%-os mértéket is elérhetnek. Az Egyesült Államokban működő logisztikai cégek és kikötők azóta drámai kereskedelmi visszaesésről számoltak be, míg az elemzők figyelmeztettek arra, hogy a recesszió kockázata jelentősen megnövekedett az év eleje óta.
Trump, aki a tavalyi újraválasztási kampányában alacsonyabb kamatlábakat ígért, sürgette a Fedet, hogy „előre gondolkodva” csökkentse a kamatokat, és még azzal is viccelődött, hogy kirúgja a bank vezetőjét, akit „nagy vesztesnek” és „Mr. Túl Későnek” nevezett, amiért nem csökkentette elég gyorsan a kamatokat. Az Európai Központi Bank a múlt hónapban csökkentette a kamatlábakat, a kereskedelmi feszültségek miatt aggasztó gazdasági kilátásokra hivatkozva. A Bank of England is várhatóan hasonló lépést tesz a közeljövőben.
A héten az Egyesült Államok és Kína képviselői tárgyalásokra ülnek össze, azonban a megbeszélések terjedelme még nem világos. Trump szerdán elutasította azt az elképzelést, hogy előre csökkentsék a vámokat a kereskedelmi tárgyalások elősegítése érdekében. Powell hozzátette, hogy a tárgyalások jelentősen megváltoztathatják a gazdasági helyzetet. „Általában a dolgok világosabbá válnak, és a megfelelő irány is egyértelművé válik” – mondta. „Jelenleg azonban nagyon nehéz megmondani, hogy mi lenne az.” Közben az amerikai gazdaság jól teljesít, a legfrissebb adatok szerint a munkanélküliségi ráta a történelmi mélypontra, 4,2%-ra csökkent, miközben a részvénypiacok is nagyrészt helyreálltak a múlt hónapban tapasztalt drámai esések után.
Powell hangsúlyozta, hogy ezek az adatok lehetőséget adnak a Fednek a várakozásra. „Gyorsan tudunk lépni, amikor ez szükséges, de úgy gondoljuk, hogy jelenleg a megfelelő lépés az, hogy várjunk és figyeljük, hogyan alakulnak a dolgok” – mondta. Az Egyesült Államok kormánya továbbra is szélesebb kereskedelmi megállapodásra törekszik, miután csökkentette az autókra és acélra kivetett vámokat. Trump elnök szerint a vámok „a legjobban félreértett dolgok” az üzleti életben, és továbbra is újabb intézkedések bevezetésével fenyegetőzik. A közelgő találkozó a világ két legnagyobb gazdaságának kereskedelmi háborújának de-eszkalálására tett legmarkánsabb jele.

