
Kanada tárgyal Trump aranykupolás védelmi rendszeréhez való csatlakozásról
Mark Carney, Kanada miniszterelnöke, nemrégiben bejelentette, hogy „magas szintű” tárgyalások zajlanak az Egyesült Államokkal a tervezett „Aranydóm” rakétavédelmi rendszerhez való csatlakozásról. Ez a rendszer a jövőbeni fenyegetések elleni védekezést célozza meg, és Donald Trump amerikai elnök kedden ismertette a javaslatot, amelynek kezdeti költsége 25 milliárd dollárra tehető. Trump elmondta, hogy Kanada érdeklődik a projekt iránt, bár szakértők kétségeiket fejezték ki a rendszer átfogó megvalósíthatóságával kapcsolatban, és nem világos, hogy Kanada milyen mértékben tud részt venni a programban, illetve mennyit fog fizetni érte.
Carney szerdán, egy kabinetülést követően, a sajtónak elmondta, hogy a kérdést már tárgyalták, és komolyan mérlegelik. „Nem fogok most árat mondani” – kezdte Carney, amikor a tudósítók rákérdeztek arra, hogy Kanada csatlakozik-e a katonai projekthez, és mennyit költenének erre. „Tudatában vagyunk annak, hogy ha úgy döntünk, be tudjuk fejezni az Aranydómot befektetésekkel és partnerséggel” – mondta. Hozzátette, hogy a katonai döntések során nem biztos, hogy a tárgyalások során ki lehetne alakítani egy végleges árat, hiszen ezek komoly szakmai kérdések.
Kanada nyitottsága a javasolt Aranydóm rendszerhez való csatlakozásra a két ország közötti kereskedelmi és biztonsági tárgyalások közepette bontakozik ki. Trump korábban súlyos vámokat helyezett kilátásba Kanadával szemben, és azt állította, hogy Kanada jobban járna, ha az Egyesült Államok állama lenne. Ez a kijelentés nemzeti patriotizmust ébresztett Kanadában, amely hozzájárult Carney liberális kormányának történelmi választási győzelméhez. Carney szóvivője megerősítette, hogy a kérdésben már folynak a tárgyalások. Audrey Champoux elmondta, hogy a kanadai nép erős mandátumot adott a miniszterelnöknek, hogy új, átfogó biztonsági és gazdasági kapcsolatokat alakítson ki az Egyesült Államokkal. „Ennek érdekében a miniszterelnök és miniszterei széleskörű és konstruktív megbeszéléseket folytatnak amerikai kollégáikkal” – tette hozzá.
A múlt kedden Trump azt nyilatkozta, hogy Kanada kifejezte érdeklődését az Aranydóm rendszer iránt. „Beszélni fogunk velük” – mondta az elnök. „Szükségük van védelemre is, így mint mindig, segítünk Kanadának.” Trump azt is kijelentette, hogy az új rakétavédelmi program az elnöki ciklusa végére működőképes lesz, és a költsége 175 milliárd dollárra rúg. Azonban a független Kongresszusi Költségvetési Hivatal becslése szerint a rendszer végső költsége 542 milliárd dollár is lehet 20 év alatt, csupán a térbeli elemek esetében.
Kanada és az Egyesült Államok már eddig is együttműködött a Norad rendszerén keresztül, amely a lég- és tengeri felügyeletért, figyelmeztetésért és védelemért felelős a régióban, és képes észlelni és lelőni a cirkáló rakétákat. A Norad 1958 óta működik, és az utóbbi években a két ország a modernizálásról folytatott tárgyalásokat. Trump szerint az Aranydóm célja az egyre kifinomultabb légi fegyverek, például hiperszonikus rakéták elleni védekezés, és a rendszer térbeli érzékelőket és elfogókat is tartalmazna. Az elnök azt állította, hogy a rendszer képes lenne akár a világ másik feléről indított rakéták vagy űrből indított rakéták elfogására is.
Az Aranydóm részben Izrael Vaskupolájának tapasztalataira épít, amelyet az ország már 2011 óta használ rakéták és lövedékek elfogására. Ugyanakkor szakértők kétségeiket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok képes lenne-e egy hasonlóan átfogó védelmi rendszert kiépíteni, figyelembe véve az ország nagyobb területét. Shashank Joshi, az Economist védelmi szerkesztője a BBC-nek elmondta, hogy az Aranydóm működése érdekében több ezer műholdat kellene használni a rakéták észlelésére és nyomon követésére, majd az űrbeli elfogók segítségével kellene hatástalanítani azokat. Joshi úgy véli, hogy az Egyesült Államok hadserege komolyan foglalkozni fog a tervvel, de nem reális elvárás, hogy a Trump ciklusa alatt megvalósuljon, és a hatalmas költségek jelentős részesedést vonhatnak el az amerikai védelmi költségvetésből.

