
Megőrültek a vásárlók az olcsó szállítási változások miatt
Deborah Grushkin, egy lelkes online vásárló New Jersey-ből, az év elején igencsak megdöbbent, amikor értesült arról, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke aláírta azt a rendeletet, amely megtiltja, hogy a Kínából érkező, 800 dollár alatti csomagok vámmentesen lépjenek be az országba. Ez a lépés, amelyet a hagyományos kiskereskedők is támogattak, már évek óta napirenden volt Washingtonban, főként a Kínából beérkező csomagok számának exponenciális növekedése miatt. Az Egyesült Királyság és más országok, köztük Kanada is hasonló intézkedések bevezetését fontolgatják, részben a Shein és a Temu gyors növekedésének hatására. Az Egyesült Államokban azonban Trump döntése, amely nemcsak a vámmentesség megszüntetését, hanem új kereskedelmi tarifák bevezetését is magában foglalta, beleértve a 145%-os importvámot a kínai árukra, egy komoly csapást mért a vállalkozásokra és a vásárlókra egyaránt.
A rendszeres e-kereskedelmi cégek, amelyek a vámmentesség köré építették üzleti modelljüket, figyelmeztettek, hogy a változások kisebb cégek csődét okozhatják, míg a vásárlók, mint Deborah, áremelkedésekre és hiányokra készülnek. A 2023. május 2-ai határidő közeledtével a 36 éves nő sürgősen vásárolt 400 dollár értékben a Shein-től, beleértve matricákat, pólókat, pulóvereket, ajándékokat anyák napjára és 20 tubus folyékony szemhéjtust. „Azt éreztem, hogy talán ez volt az utolsó lehetőségem” – mondta.
Az úgynevezett „de minimis” szabályok, amelyek lehetővé tették, hogy az alacsony értékű csomagok elkerüljék a vámokat és a vámellenőrzéseket, az utolsó évtizedben drámaian elterjedtek. A használatuk különösen megnövekedett Trump első elnöki ciklusában, amikor az elnök sok kínai árura emelte a vámokat. 2023-ra ezek a küldemények a fogyasztói importok több mint 7%-át képviselték, míg egy évtizeddel korábban ez az arány kevesebb mint 0,01% volt. Tavaly közel 1,4 milliárd csomag érkezett az Egyesült Államokba e mentesség keretein belül, napi szinten több mint 3,7 millió csomag.
A mentesség támogatói, köztük szállítmányozó cégek, azt állítják, hogy a rendszer megkönnyítette a kereskedelmet, alacsonyabb árakat és több lehetőséget kínálva a vásárlók számára. Ezzel szemben azok, akik a változások mellett érvelnek, köztük politikai képviselők mindkét pártból, arra figyelmeztetnek, hogy a cégek visszaélnek a családi ajándékok céljára tervezett szabályokkal, és hogy a növekedés megkönnyítette olyan termékek illegális bejuttatását az országba, amelyek hamisítványok vagy nem felelnek meg a biztonsági előírásoknak.
Trump nemrégiben „átverésnek” nevezte a de minimis szabályt, elhanyagolva a magasabb költségekkel kapcsolatos aggodalmakat. „Talán a gyerekek két babát fognak kapni a harminc helyett” – mondta. Azonban a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy az emberek aggodalmai Trump gazdasági politikájával kapcsolatban növekvő tendenciát mutatnak, ahogy a változások egyre inkább érezhetővé válnak. Krystal DuFrene, egy 57 éves nyugdíjas Mississippi államból, aki a rokkantsági ellátásból él, hónapok óta idegesen figyeli a Temu árait, és nemrégiben lemondta egy függöny rendelését, miután látta, hogy az ára több mint háromszorosára emelkedett.
A Temu nemrég bejelentette, hogy leállítja a Kínából közvetlenül az Egyesült Államokba importált áruk értékesítését, és hogy minden eladást mostantól „helyi eladók” végeznek, az Egyesült Államok területén raktárakból teljesítve a rendeléseket. A közgazdászok, Pablo Fajgelbaum és Amit Khandelwal már korábban is becsülték, hogy a de minimis megszüntetése legalább 10,9 milliárd dollár új költséget eredményezhet, amelyet aránytalanul az alacsony jövedelmű és kisebbségi háztartások fognak viselni.
Gee Davis, egy 40 éves Missouri állambeli író, aki a közelmúltban költözött, a Temut használta kisebb tárgyak, például elektromos konzervnyitók és konyhaszekrény-szervezők vásárlására. Ő is úgy véli, hogy a változások a gazdagabbak számára tartják fenn a kisebb örömöket. „Igazságtalannak és helytelennek tartom, hogy a kis ajándékok csak a tehetősebbek számára legyenek elérhetők” – tette hozzá.
A Trump-adminisztráció további lépései és a vámok hatása még mindig kérdéses, hiszen a csomagok már eddig is felhalmozódtak a határon. A vám- és határvédelmi hivatal cáfolta, hogy a változások gyengítenék a végrehajtást, hangsúlyozva, hogy a cégeknek továbbra is több információt kell szolgáltatniuk, mint korábban. Az üzleti élet szereplői komolyan veszik a változásokat, hiszen a Shein és a Temu is figyelmeztette vásárlóit, hogy az árak emelkedni fognak.
A kiskereskedők, például az Indochino, amely egyedi öltönyöket készít Kínában, jelentették, hogy a de minimis megszüntetése „jelentős fenyegetést jelent” a vállalkozásuk életképességére. Steven Borelli, a CUTS athleisure ruházati cég vezérigazgatója, aki Mexikóba szállítja termékeit, szintén áremelkedésekről és munkahelyek megszüntetéséről beszél. Ők, mint sok más kisebb cég, sürgetik a kormányt, hogy biztosítson több időt a vállalkozások számára az alkalmazkodásra, mivel a helyzet gyors változása túl gyors a felkészüléshez.

