Otthon,  Tech

Robotporszívók, amelyek locsolhatják a növényeket vagy játszhatnak a macskával

A tudósok újraprogramoztak egy robotporszívót, hogy segítsen a telefon töltésében és a házi edzésben, mivel úgy vélik, hogy ezek a gépek jelenleg túl „tétlenek”. A Bathi Egyetem kutatói szerint a népszerű háztartási eszközök átlagosan napi kevesebb mint két órát használnak, miközben sokkal aktívabbak is lehetnének, ha néhány módosítást végrehajtanának rajtuk. Ennek bizonyítására egy Roomba készüléket retréningeltek, hogy egy sor más házimunkát is végezzen, és számos további feladatot is megfogalmaztak, amelyeket el tudna látni, például játszhatna egy macskával vagy locsolhatná a növényeket.

Yoshiaki Shiokawa, a kutatás szerzője hangsúlyozta, hogy az ilyen robotokat gyakran korlátozott, egyetlen feladatra alkalmas eszközökként kezelik, pedig erős érvet lehet felhozni arra, hogy valójában alulhasználják őket a praktikus feladatok ellátására. Az otthoni robotok globális piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) volt értékelve, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nő, ami azt jelenti, hogy ezek az eszközök egyre gyakrabban jelennek meg az emberek otthonaiban.

Bárki, aki látta már működés közben a robotporszívót, talán azt gondolja, hogy ezek az ötletek kissé túlzóak, hiszen a jelenlegi gépek néha nehézségekbe ütköznek a szőnyegek és cipőfűzők kihívásaival, miközben a fő feladatukat végzik. Azonban a Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem tudósai arra vállalkoztak, hogy bizonyítsák, hogy a porszívók – és hasonló eszközök, mint például a fűnyírók – viszonylag könnyen újraprogramozhatók és módosíthatók. A kutatás során 100 funkciót azonosítottak, amelyeket a robotok elméletileg elvégezhetnének egyszerű beállításokkal. Ezt követően egy Roomba robotporszívót négy feladat elvégzésére programoztak át.

A tudósok által javasolt további feladatok között szerepelne egy olyan robot is, amely a bevásárlást a kocsiból a konyhába szállítja. Shiokawa, a Bathi Egyetem számítástechnikai doktori hallgatója elmondta, hogy a projekt bizonyította, hogy „minimalista módosítások után a Roomba több szerepet is betölthet az otthonban”. „A nap nagy részében tétlenül állnak” – sajnálkozott. Hozzátette, hogy néhány új feladat vállalása érdekében olyan frissítések szükségesek, amelyeket a legtöbb porszívó tulajdonos valószínűleg nem tart otthon, például egy kocsi, egy sisak és egy robotkar.

Ennek ellenére Shiokawa úgy véli, hogy az embereknek nagyobb elvárásokat kellene támasztaniuk a robotjaikkal szemben. „Ki kellene terjesztenünk a hasznosságukat elsődleges feladataikon túl, programozva őket, hogy fizikailag navigáljanak az otthonban, és különböző további funkciókat végezzenek” – mondta. A kutatás társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett, és hangsúlyozta, hogy a készülék „tétlen ideje” egyedi lehetőségeket kínál, hogy megfeleljen a „növekvő igénynek az alkalmazkodó robotok és integrált rendszerek iránt, amelyek zökkenőmentesen illeszkedhetnek a mindennapi életünkbe”.

A kutatás tehát nemcsak arra világít rá, hogy a robotporszívók több feladat ellátására is képesek, hanem arra is, hogy a technológiai fejlődés lehetőséget ad arra, hogy a háztartási gépek ne csak passzív szereplők legyenek, hanem aktív segítséget nyújtsanak a mindennapi életben. Az ilyen eszközök folyamatos fejlődése és a felhasználók elvárásainak növekedése valószínűleg egy új korszakot hoz el a háztartási robotok világában, amelyben a robotok nem csupán a porszívózást végzik, hanem a háztartás minden területén hasznos segítők lesznek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yrzyzke8do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük