
Robotporszívók, amelyek öntöznek vagy a macskákkal játszanak
A tudósok egy új megközelítést alkalmaztak a robotporszívók felhasználásában, amelynek célja, hogy ezeket a népszerű háztartási eszközöket aktívabbá és hasznosabbá tegyék a mindennapi életben. A Bathi Egyetem kutatói úgy vélik, hogy a robotporszívók jelenlegi felhasználási módjai meglehetősen korlátozottak, és átlagosan napi kevesebb mint két órát dolgoznak, ami nem tükrözi a bennük rejlő potenciált. Az általuk végzett kutatás során a tudósok egy Roomba típusú robotporszívót retréningeztek, hogy különböző feladatokat végezzen el, például segítsen a telefonok töltésében vagy akár a házi edzés során is.
Yoshiaki Shiokawa, a tanulmány szerzője, hangsúlyozta, hogy a robotok általában egyetlen feladatra korlátozódnak, de erős érv szól amellett, hogy a háztartási robotok sokkal több praktikus feladatot elláthatnának, mint amit jelenleg használnak. A kutatás során a tudósok 100 lehetséges funkciót azonosítottak, amelyeket egy egyszerű átalakítással a robotok képesek lennének teljesíteni. Ezt követően a Roomba robotporszívót négy különféle feladatra programozták át, például javasolták, hogy a robot vásárolt élelmiszereket vigyen a kocsiból a konyhába.
Shiokawa, aki a Bathi Egyetem számítástechnikai tanszékének PhD hallgatója, elmondta, hogy a projekt során bebizonyosodott, hogy minimális módosítások után a Roomba több szerepet is betölthet a háztartásban. „A nap nagy részében tétlenül állnak” – mondta, kifejezve sajnálatát a robotporszívók kihasználatlansága miatt. Hozzátette, hogy bizonyos új feladatok elvégzéséhez olyan eszközökre lenne szükség, amelyeket a legtöbb háztartásban nem találni, például kocsira, sisakra és robotkarra. Ennek ellenére Shiokawa úgy véli, hogy az embereknek magasabb elvárásaiknak kell lenniük a robotjaikkal szemben. „Ki kell terjesztenünk a robotok hasznosságát a fő feladataikon túl, és programozni kell őket, hogy fizikailag navigáljanak a házban, hogy különböző további funkciókat láthassanak el” – mondta.
A kutatás társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett ezzel a megközelítéssel, rámutatva, hogy a készülékek inaktív ideje „egyedi lehetőségeket” kínál arra, hogy megfeleljenek a „növekvő igénynek az alkalmazkodó robotok és integrált rendszerek iránt, amelyek zökkenőmentesen illeszkednek a mindennapi életünkbe”. A tudósok szerint a robotporszívók piaca 2023-ra 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) nőtt, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra emelkedik, ami azt jelzi, hogy ezek az eszközök egyre elterjedtebbek otthonainkban.
Bár sokan vitatkozhatnak azon, hogy a robotporszívók milyen mértékben képesek ellátni a javasolt új feladatokat, a Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem kutatói azt állítják, hogy a tisztítók és hasonló eszközök, mint például a fűnyírók, könnyen újraprogramozhatók és módosíthatók. A tudósok célja, hogy megmutassák, mennyi potenciál rejlik ezekben a készülékekben, és hogyan lehetne azokat a mindennapi életünk hasznos segítőivé tenni. A kutatás nemcsak a robotok fejlesztésének új irányait vázolja fel, hanem arra is felhívja a figyelmet, hogy a technológia fejlődése új lehetőségeket teremt a háztartások számára, amelyeket érdemes kihasználni. A jövőben a robotok nemcsak a takarításban, hanem számos más feladatban is segíthetnek, ezáltal jelentősen megkönnyítve a mindennapi életünket.

