
Továbbra is érvényben marad a homokhering-halászat tilalma
A legutóbbi hírek szerint egy nemzetközi bíróság elutasította azt a kihívást, amelyet Nagy-Britannia a tenger gyümölcseinek kereskedelmi halászatára vonatkozó tilalma ellen emelt a North Sea térségében. A sandeel, vagyis a homoki hering, rendkívül fontos táplálékforrás a tengeri élővilág számára, beleértve a brit partvidéken élő tengeri madarakat is. Az angol és skót vizekre vonatkozó két tilalmat 2024 elején vezették be, mivel aggályok merültek fel a sandeel állományok csökkenése miatt, amely a jövőbeli halászati lehetőségeket is veszélyeztetheti.
A Hágában található Állandó Választottbíróság (PCA) bírái döntésükben megállapították, hogy nincs jogi kötelezettség a tilalom visszavonására, miután az EU azt állította, hogy a tilalom „diszkrét és aránytalan” lépés volt, amely veszélyeztetheti a dán sandeel halászat jövőjét. A Madarak Védelmi Királyi Társaság (RSPB), amely a Bempton Cliffs természetvédelmi területet kezeli Kelet-Józsefben, egyike volt azoknak a környezetvédő szervezeteknek, amelyek a tilalom fenntartását sürgették, és bizonyítékokat nyújtottak be a bírósági meghallgatás során. Beccy Speight, az RSPB vezérigazgatója elmondta, hogy „teljesen elégedettek vagyunk azzal, hogy a bíróság a sandeel ipari halászatának leállítását ökológiai szempontból indokoltnak találta.” Hozzátette, hogy a sandeel állományok védelme kulcsfontosságú lépés a puffinok, kittiwake-ek és a tengeri környezet helyreállításához.
Az Egyesült Királyság Környezetvédelmi, Élelmiszer- és Vidékügyi Minisztériuma (Defra) üdvözölte a bírósági döntést, és kijelentették, hogy „az Egyesült Királyság sikeresen bizonyította, hogy az angol és skót vizek lezárására tett intézkedések a legjobb elérhető tudományos adatokon alapultak.” A sandeel halak több fajtáját fogják kereskedelmi célokra, például takarmány és olajgyártás során. Dán halászati szervezetek azt érvelték, hogy a North Sea-ra vonatkozó tilalom „felesleges”, és vitatták a tudományos bizonyítékokat, amelyek a sandeel állományok csökkenésére utalnak.
Esben Sverdrup-Jensen, a Dán Pelagikus Termelők Szövetségének képviselője a bírósági döntés előtt elmondta, hogy a tilalom „óriási hatással” van az iparra. „Ez azt jelenti, hogy körülbelül a halászati területeink felét elveszítettük, ahol évtizedek óta halásztunk” – mondta. Sverdrup-Jensen vitatta azt az állítást is, miszerint a sandeel állományok veszélyben lennének, kijelentve, hogy „a sandeel valószínűleg a legjobban kezelt halászati ágazat a világon.”
A ruling biztosítja, hogy a sandeel halászat tilalma továbbra is érvényben marad a skót North Sea területein, amit a skót kormány üdvözölt, mivel folyamatos aggodalmaik vannak a tengeri madarak populációja miatt. Skócia Vidékfejlesztési Titkára, Mairi Gougeon elmondta: „A tengeri ökoszisztéma védelme létfontosságú Skócia környezete és az azon élő emberek és közösségek számára.” A bírósági döntés megerősíti a tavalyi lépéseink helyességét, amelyek ezt célozták meg.
A PCA ítélete, amely közel 300 oldalas, azt is megállapította, hogy az angol vizekre vonatkozó tilalom sérti a Brexit utáni kereskedelmi megállapodást, mivel az „aránytalan”. Az Európai Bizottság közleményében üdvözölte az ítéletet, mivel „tisztázza” a halászati jogokat. A Bizottság hangsúlyozta, hogy „az Egyesült Királyságnak azonnal eleget kell tennie a végső ítéletnek, és 30 napon belül tájékoztatnia kell az EU-t azokról az intézkedésekről, amelyeket megtesz.” A Defra szóvivője megerősítette, hogy „az Egyesült Királyság eleget fog tenni” e kérdésben, de az ítélet nem jelenti azt, hogy az Egyesült Királyságnak jogilag kötelező lenne visszavonnia az angol vizek lezárását.
