Hírek,  Tech

Elton John és Dua Lipa az AI ellen keresnek védelmet

Dua Lipa, Sir Elton John, Sir Ian McKellen és Florence Welch is az aláírók között szerepel azon brit művészek és írók listáján, akik arra kérik a brit miniszterelnököt, hogy frissítse a szerzői jogi törvényeket, hogy megvédje őket a mesterséges intelligenciától. A több mint 400 brit zenész, író és művész által aláírt levél, amelyet Sir Keir Starmernek címeztek, arra figyelmeztet, hogy a védelem hiánya azt jelentené, hogy „ellátják” munkájukat a technológiai cégeknek. A levélben azt is kiemelik, hogy ez veszélyezteti „az Egyesült Királyság helyzetét, mint kreatív hatalmat”. Az aláírók egy módosítást kérnek a Data (Use and Access) Bill törvényjavaslathoz, amely megkövetelné a fejlesztőktől, hogy átláthatóak legyenek a szerzői jog tulajdonosai felé, amikor az ő anyagukat használják AI modellek képzésére.

A kormány szóvivője elmondta: „Szeretnénk, ha kreatív iparunk és az AI cégek is virágoznának, ezért konzultálunk egy intézkedéscsomagról, amely reményeink szerint mindkét szektornak kedvezni fog. Egyértelmű, hogy semmiféle változtatást nem fogunk mérlegelni, hacsak nem vagyunk teljesen megelégedve azzal, hogy azok a kreatorok számára is működnek.” A levél másik aláírói között van Kazuo Ishiguro, David Hare, Kate Bush, Robbie Williams, a Coldplay, Tom Stoppard és Richard Curtis is. Sir Paul McCartney, aki januárban aggodalmát fejezte ki az AI által művészeket érintő problémák miatt, szintén aláírta a levelet. „Mi vagyunk a gazdaság teremtői, a nemzeti történeteket tükrözzük és népszerűsítjük, mi vagyunk a jövő innovátorai, és az AI-nek éppúgy szüksége van ránk, mint energiaforrásokra és számítógépes készségekre” – olvasható a levélben.

A művészek aggodalmát a kormány által javasolt módosítások is tükrözik, amelyek lehetővé tennék, hogy a fejlesztők felhasználják a kreatorok interneten elérhető tartalmait, hacsak a jogtulajdonosok nem választják az „opt-out” lehetőséget. A Guardian szerint a miniszterek újraértékelték a javaslatot a kreatorok ellenállása után. Ishiguro a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy „miért lenne igazságos és ésszerű megváltoztatni a hagyományos szerzői jogi törvényeinket, hogy a hatalmas cégeknek előnyöket biztosítsunk az egyéni írók, zenészek, filmesek és művészek kárára?” A Nobel-díjas író hozzátette, hogy az egyetlen korlátozott előrelépés az volt, hogy a kormány elfogadta, hogy az opt-out javaslatok nem valószínű, hogy működőképesek lennének. Véleménye szerint egy új konzultáció lehetséges lenne, hogy egy igazságosabb rendszert találjanak, bár kérdéses, hogy mennyire lesznek hatékonyak a konzultációk.

A brit parlament nemrégiben elutasított egy másik módosítást, amely a Baroness Kidron által benyújtott indítvány volt, és amely az AI fejlesztők felelősségre vonását célozta meg a brit szerzői jogi törvények alapján. Kidron szerint az új javasolt módosítás átláthatósági kötelezettségei segíthetnének a licencszerződések létrehozásában a kreatorok és a cégek között. „Az Egyesült Királyság egyedülálló helyzetben van ahhoz, hogy globális szereplője legyen a nemzetközi AI ellátási láncnak, de ehhez elengedhetetlen a módosításaimban szereplő átláthatóság, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy élénk licencpiacot hozzunk létre” – mondta Kidron.

A kormány nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy „fontos, hogy időt szánjunk a konzultációra érkezett válaszok átnézésére, de ugyanilyen fontos, hogy most már megtegyük az alapmunkát, miközben a következő lépéseket fontolgatjuk”. A kormány elkötelezte magát amellett, hogy jelentést és gazdasági hatásértékelést tesz közzé, amely a vita minden oldalát figyelembe veszi. A művészek és írók összefogása nemcsak a szerzői jogok védelme miatt fontos, hanem az Egyesült Királyság kreatív iparának jövője szempontjából is, hiszen a technológiai fejlődés és a kreatív szektor közötti egyensúly megteremtése alapvetően befolyásolja a kulturális örökség megőrzését és fejlődését.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c071elp1rv1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük