
Miniszter a gyorsabb EU-útlevélkezelésért küzd
A brit kormány jelenleg egy olyan megállapodás kidolgozásán dolgozik, amely lehetővé tenné az Egyesült Királyság állampolgárai számára, hogy az Európai Unió repülőterein használhassák az e-gate rendszert. Nick Thomas-Symonds, a brit kormány európai kapcsolatokért felelős minisztere megerősítette, hogy a tárgyalások a „nagyon végső órákban” zajlanak, éppen a brit-európai csúcs előtt, amely Londonban kerül megrendezésre. A miniszter azt mondta, hogy a határokon való várakozás megakadályozása „nagyon ésszerű cél”, ami a brit utazók számára jelentős előnyöket hozhat.
A BBC Sunday with Laura Kuenssberg műsorában Thomas-Symonds úgy fogalmazott, hogy a brit kormány számára fontos, hogy szuverén döntéseket hozzon a jövőbeli megállapodások során, még abban az esetben is, ha ez azt jelenti, hogy bizonyos EU-szabályokat kell követniük. Alex Burghart, a Konzervatív Párt képviselője azonban aggodalmát fejezte ki, mondván, hogy a javasolt megállapodás azt eredményezheti, hogy az Egyesült Királyság „szabályokat követő” állammá válik, ami a Brexit egyik fő indoka volt.
A hétfői csúcs találkozón Sir Keir Starmer miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke találkozik, és várhatóan bejelentik az új megállapodás részleteit. Az előzetes hírek szerint a megállapodás keretében brit hozzáférés nyílhat egy 150 milliárd eurós uniós védelmi alaphoz, ami jelentős támogatást jelenthet a brit védelmi iparnak. Emellett szóba kerülhet a brit utazók e-gate használatának lehetősége, a kereskedelmi tevékenységek körüli bürokrácia csökkentése, valamint egy ifjúsági mobilitási program létrehozása is.
Thomas-Symonds, aki a tárgyalások vezetője, hangsúlyozta, hogy pragmatikus megközelítéssel közelít a kérdésekhez, és a munkákra, a háztartási költségek csökkentésére és a határok megerősítésére összpontosít. A miniszter azt is elmondta, hogy minden egyes uniós projekt támogatását eseti alapon fogják mérlegelni, és minden javaslatot a saját érdemei alapján fognak értékelni. Amikor arról kérdezték, hogy biztos benne-e, hogy a brit utazók használhatják az e-gate rendszert, Thomas-Symonds kifejtette, hogy ő mindenképpen arra törekszik, hogy az emberek gyorsabban átjuthassanak a határokon. Úgy véli, hogy mindannyian egyetértenek abban, hogy a sorban állás elkerülése és több idő eltöltése, legyen szó nyaralásról vagy üzleti útról, nagyon ésszerű cél.
A miniszter biztos abban, hogy a élelmiszerekkel kapcsolatos megállapodás szintén sikeres lehet, de hangsúlyozta, hogy „semmi sincs megállapítva, amíg minden meg nem állapodik”. Elmondta, hogy tudják, hogy a teherautók akár 16 órát is várakozhatnak, miközben a friss élelmiszerek a hátuljában romlanak, mivel a bürokrácia és a szükséges tanúsítványok sokasága megnehezíti az exportálást.
Burghart azonban figyelmeztetett, hogy aggasztó, ha a brit kormány az EU szabványaihoz való alkalmazkodásra kényszerül, és ez a brit szuverenitás csökkenését jelenti. Azzal érvelt, hogy a „dinamikus összehangolás” lehetősége, azaz amikor az Egyesült Királyság és az EU fenntartja az azonos szabályozási normákat, még akkor is, ha a brit képviselők nincsenek „a teremben” a jövőbeli döntések során, komoly problémát jelenthet.
A fiatalok mobilitásáról szóló megállapodás kapcsán Thomas-Symonds hangsúlyozta, hogy „okos és kontrollált rendszeren” dolgoznak, és senki sem javasolja, hogy ez a mozgásszabadság teljes eltörlését jelentené. A miniszter nem válaszolt közvetlenül arra a kérdésre, hogy lesz-e korlátozás a számokra vagy időkorlát a vízumok esetében, de kiemelte, hogy a kontroll nagyon fontos szempont. Az ifjúsági vízummal és a pénzügyi hozzájárulások mértékével kapcsolatos kérdések továbbra is folyamatban vannak a tárgyalások során.
A Liberal Democrat Párt képviselője, Calum Miller aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a kormány nem használja ki teljes mértékben a megváltozott környezet adta lehetőségeket az EU kapcsolatainak megerősítésére. Miller elmondta, hogy az ambiciózus vámunió felé való elmozdulás a brit vállalkozások számára a legjobb módja a bizonytalanság csökkentésének, míg a Reform UK vezetője, Nigel Farage figyelmeztetett arra, hogy a fiatalok mobilitásáról szóló megállapodás és a halászati jogok kiterjesztése az EU számára a brit szuverenitás jelentős csökkenését jelentené. Farage szerint ez a megállapodás azt jelenti, hogy „nagy mértékben Starmer elárulja a Brexitet”.
A közelgő megállapodások és a tárgyalások során tehát sok fontos kérdés merül fel, amelyek alapvetően befolyásolják az Egyesült Királyság és az EU jövőbeli kapcsolatait. A brit kormány célja, hogy a lehető legjobb eredményeket érje el a brit állampolgárok számára, ugyanakkor a szuverenitás védelmét is szem előtt kell tartania. Az elkövetkező hetek és hónapok kulcsfontosságúak lesznek a Brexit utáni kapcsolatok újraformálásában.

